2017 J22 RACING RESULTS

Youth Skipper Series

Saturday, July 22, 2017 

Start Committee: Honor System

Courses:  First race - Start between big red and buoy

windward mark outer green, finish as start.  Second through fifth race - Same as first, but used inner green as windward mark.

Final Standings:

Renegade [Becky Martin (but really Richard)] (8)

Defender [John-Ryan Meany] (9)

Ayahso [Emily Morse & Kai Osumno] (13)

Highlights:

Enjoyed some 180 degree tacks as the youth got used to steering bigger boats.

Very proud of Emily for winning a race against the big boys at only six years old.

Crew Skipper Series

Saturday, July 8, 2017 

Start Committee: Honor System

Courses:  Three races - Start between big red and buoy

windward mark outer green, leeward mark big red, back to windward mark, finish as start.  

Final Standings:

Ayahso [Shiv Ramchandani] (4)

Zipper [Gavin Harper] (6)

Defender [Tim Coxon] (8)

Highlights:

Shiv validates his Most Improved Sailor award winning the series.

Jim Kelly loses his prestigious Driest Sailor status after being sent overboard on the boat that never fails to deliver a refreshing experience for a lucky crew member.

Paul Eldemire Series Day 2

Sunday, June 11, 2017 

Start Committee: Dawson

Courses:  Race 1 & 2 - Start between outer red (committee boat) and pin, windward mark WF, leeward mark pin, back to windward mark, finish as start.  Race 3 - Same as second race, but windward mark KFC and finish at YC. 

Final Standings:

Renegade (11)

Zipper (13)

Ayahso (17)

Special Recognitions

Best Returning Sailor: Kami

Driest Sailor On The Worst Boat: Jim Kelly

Paul Eldemire Series Day 1

 Saturday, June 10, 2017 

Start Committee: Dawson, Johnathan

Courses:  Race 1 & 2 - Start between outer red (committee boat) and pin, windward mark KFC, leeward mark pin, back to windward mark, finish as start.  Race 3 - Same as second race, but finish at YC. 

Bob Mallasch Series Day 2

 Sunday, May 21, 2017 

Start Committee: Lyn Langford, Deryck, Lorie, Dawson, Anthony

Courses:  Race 1 - Start between outer red (committee boat) and pin, windward mark WF, leeward mark pin, back to windward mark, finish as start.  Race 2 - Same as first race, but windward mark KFC.  Race 3 - Same as second race, but finish at YC. 

Final Standings:

Renegade (9)

Ayahso (13)

Defender (22)

Bob Mallasch Series Day 1

 Saturday, May 20, 2017 

Start Committee: Lyn Langford, Robin Delisser

Courses:  Race 1 & 2 - Start between outer red (committee boat) and pin, windward mark KFC, leeward mark pin, back to windward mark, finish as start.  Race 3 - Same as first two races, but finish at YC. 

Easter Regatta Day 2

 Sunday, April 16, 2017 

Start Committee: Denise Taylor, Robin Delisser, Adam Delisser, Dawson, Anthony

One race that combined All Comers Race and Race 5 for the J22's.  Start between outer red and outer green, windward mark Airport, leeward mark Seawind, second windward mark Hospital, finish at YC.

J/22 Class Regatta Standings:

Ayahso (12)

Geronimo (12)

Renegade (15)

All Comers Race Standings:

Geronimo (1)

Ayahso (2)

Renegade (3)

Special Recognitions

Ranger Cup: Brian & Lyn Langford

Sportsmanship Award: Billy Thompson

Most Improved Sailor: Shiv Ramchandani

The Wooden Spoon: Richard Hamilton

Easter Regatta Day 1

 Saturday, April 15, 2017 

Start Committee: Lyn Langford, Betty Klink, Denise Taylor, Etienne, Dawson, Anthony

Courses:  Race 1 - Start between outer red (committee boat) and pin, windward mark Pier 1, leeward mark Seawind, back to windward mark, finish as start.  Race 2 - Same as race 1, but finish at YC.  Decided to shorten races after lunch on account of the high wind.  Race 3 & 4 mirrored Race 1 & 2, but instead of Seawind, used the pin at the start as the leeward mark.

Next Up: Easter Regatta All Comers Race (J22 Race 5)

Series 2 Day 3

 Saturday, March 25, 2017 

Start Committee: None

Course: Start between visiting boat and big red, windward mark outer green, leeward mark big red, back to windward mark, finish as start.

Series Standings End of Day 3:

Geronimo (15)

Ayahso (22)

Renegade (25)

Zipper (40)

Defender (44)

Next Up: Easter Regatta

Series 2 Day 2

 Saturday, March 11, 2017 

Start Committee: Lyn Langford

Course: Start between flag on end of dock and pin, windward mark outer green, leeward mark pin, back to windward mark, finish as start.

Series Standings End of Day 2:

Geronimo (9)

Ayahso (12)

Zipper (19)

Renegade (22)

Defender (33)

Final day in series to be held March 25.

Series 2 Day 2

 Saturday, February 25, 2017 

Postponed- Rescheduled for March 11.

Series 2 Day 1

 Saturday, February 11, 2017 

Start Committee: Lyn Langford, John May, Frank May

Course: Start between flag on end of dock and pin, windward mark outer green, leeward mark big red, back to windward mark, finish as start.

GERONIMO

1, 1, 1

3

AYAHSO

3, 2, 3

8

ZIPPER

4, 3, 2

9

RENEGADE

2, 4, RET (6)

12

DEFENDER

DNS (6), DNS (6), DNS (6)

18

Please reload

Series 1 Day 2

 January 28, 2017 

Cancelled - Did not meet three boat minimum.

Series 1 Day 1

 January 14, 2017 

Cancelled - Did not meet three boat minimum.

OPENING HOURS

General opening hours are from:

9:00 am to 12:00 am.

 

ADDRESS

Montego Bay Yacht Club
Montego Freeport,
P.O.Box 1133, Montego Bay, Jamaica

Office Tel: +1 (876) 979-8038

Office Fax:  +1 (876) 979-8262

FIND US